Výcvik/Prufung

Asia a výcvik

Asia je veľmi temperamentná fenka, ktorá rada cvičí a naháňa čo sa dá a čo jej samozrejme dovolíme. Má veľmi rada maškrty a je pre ne ochotná urobiť čokoľvek (čo nám dosť pomohlo pro výcviku).

Nakoľko bývame v rodinnom dome a na prechádzky chodíme do okolitej prírody, potrebovali sme si s Asiou precvičiť, čo sme sa naučili doma aj medzi inými psami a začali sme hľadať v okolí vhodný cvičák. Kamarát mi odporučil cvičák v Zálesí u V. Dobrovodského, kde sme začali najprv chodiť na samostatné hodiny a potom sme sa zaradili medzi ostatných psíkov. Tu sme "pričuchli" športovej kynológii a preto, že Asia prejavila záujem o obranu, poslušnosť jej nerobí problémy a rada cvičí, začali sme trénovať aj stopy.

V lete sme sa zúčastnili výcvikového tábora vo Varíne, kde sa nám na záver podarilo urobiť skúšku základného minima ZM s počtom bodov 116 (stopa 41, poslušnosť 37 a obrana 38). Vrele odporúčam výcvikové tábory organizované SHK, nakoľko sa tam nielen zoznámite s ľudmi ktorí majú radi Hw, ale skúsení výcvikári Vám poradia ako správne so svojimi psíkmi cvičiť.

Potom sme skoro rok leňošili, venovali sme sa viac výstavám ako cvičeniu - sem tam sme išli na cvičák, sem tam sme cvičili stopy. Na jar 2008 sme už mali výstav viac než dosť, tak sme sa vrhli znovu na tréning. Cvičili sme hlavne obrany, ale prišlo leto a v horúcom lete sa Asinke nechcelo, a mne tiež, tak sme radšej chodili na bicykel a plávať na jazerá. Nanešťastie nám na cvičáku cez leto vypadol figurant, preto sme museli hladať nový cvičák, kde by sme trénovali hlavne obranu.

V septembri sme zakotvili v Ivánke pri Dunaji na cvičáku SPONZIA - UK2(www.sponzia.sk), kde sme zase začali odznova s obranami a pokračovali vo výcviku. Chlapci z cvičáku nám veľmi pomohli pri trénovaní obrán, lebo aj keď má Asia obrany rada, má svoje rezervy a podľa toho bolo potrebné pri tréningoch postupovať. Veľmi im ďakujem za trpezlivosť a ochotu, lebo necvičila len Asia, ale permanentne som sa učila aj ja, nakoľko so športovou kynológiou som začala len vďaka Asii. Termín skúšok podľa Národného skúšobného poriadku SVV1 bol vypísaný na 16.11., tak sme usilovne cvičili s tým, že skúšky vyskúšame a keď sa nezadarí, veď sú to len skúšky, skúsime na jar.

Ale zadarilo sa. Aj napriek zlému počasiu (fúkal silný vietor a bola zima) sme stopu urobili za slušných 76 b (Asia neoznačila ani jeden predmet, čo bežne robí - len si tak čuchala a asi čakala, že na konci bude vytúžená odmena, tak sa pri predmete len pristavila"veď je zlé počasie, treba sa ponáhľať" a pokračovala ďalej po stope,  čiže - 20 bodov za neoznačenie predmetov). Poslušnosť bola celkom pekná za 89 bodov. Tak nás čakala ešte obrana, kde som sa najviac bála revíru, lebo Asinka keď vie, kde je figurant ukrytý, letí rovno za ním a nejaké obiehanie plient ju vôbec nezaujíma. A tak aj bolo, na revíri rovná čiara za figurantom, ale napriek tomu zvládla obranu pekne na 80 bodov. Celkom 245 bodov - dobre. Táto skúška nás potešila o to viac,že sme boli pochválené za obranu pani rozhodkyňou, ktorá aktívne pracuje s NO a zúčastňuje na MS NO a hlavne, že sme obstáli v konkurencii rottweilerov, nemeckých a belgických ovčiakov. Niektorí zo zúčastnených sa veľmi čudovali, s akým plemenom robím skúšku SVV 1, tak sme im dokázali, že hovawart je plemeno naozaj pracovné a nie je len pre krásu a potešenie v rodine.

Urobením skúšky SVV 1 splnila Asia poslednú podmienku pre získanie titulu INTERŠAMPIÓN.

Teraz máme na chvíľu oddych, na jar plánujeme šteniatka a potom pokračujeme vo výcviku, lebo Asinka sa na cvičák vyslovene teší a ja som sa naučila tešiť sa s ňou.

 

 

SVV1

 

Pre zobrazenie všetkých fotografií kliknite, prosím, na obrázok.